Eesti riigi võlakirjade avalik pakkumine

Võlakirjade märkimine
28. august – 9. september

Eesti riik väljastab kõigile Eesti inimestele suunatud võlakirju, mis pakuvad investorile kindlat intressi, võimalust kaubelda börsil ning aitavad tõsta Eesti riigi väärtust.

    • Eesti riigi võlakirju saab LHV klient tasuta märkida 28. augustist kuni 9. septembrini kell 16.00.
    • Eesti riik pakub avalikult kuni 2 000 000 võlakirja nimiväärtusega 100 eurot võlakirja kohta.
    • Võlakirja intressimäär on 3,3% aastas ja intressimaksed toimuvad kord aastas.
    • Võlakirjad emiteeritakse 16.09.2024 ja noteeritakse börsil 17.09.2024.
    • Võlakirjade lunastamise tähtaeg on 16. september 2026.

Pakkumise raames saavad Eesti jaeinvestorid esmakordselt investeerida Eesti riigi võlakirjadesse ja kaubelda nendega hiljem Nasdaq Tallinna börsil. Kaasatud raha suunatakse riigieelarvesse, sealhulgas kasvanud riigikaitse- ja muude investeeringute katmiseks.

Võlakirjade märkimiseks LHV Pangas logi sisse või ava konto.

Eesti riigi võlakirjade eesmärk – ühiskasu

  • Jätab riiki intressitulu, mis toetab majandust
  • Tugevdab riiki kaasates Eesti inimesi
  • Laiendab finantseerimisallikate valikut
  • Elavdab kohalikku kapitaliturgu
  • Edendab üldist rahatarkust
  • Pakub võimalust teenida vaba raha eest kindlat intressi

Mis on riigi võlakiri?

Eesti riigi võlakiri on laenu kokkulepe, mille puhul Eesti riik soovib laenu võtta ja Eesti riigi võlakirja omandaja on valmis seda laenu andma. Laenu tingimustes ja tähtajas lepitakse eelnevalt kokku. Seejärel väljastab Eesti riik võlakirjad ehk väärtpaberid, mis on võlakirja omanikule ehk laenuandjale laenu kokkuleppe kinnituseks. Eesti riik maksab võlakirja omanikule üks kord aastas kokkulepitud intressi. See on laenuandja tulu antud laenu eest. Võlakirja lõpptähtpäeval maksab Eesti riik võlakirja omanikule tagasi ka algse võlakirja nimiväärtusele vastava summa.

Sarnasus tähtajalise hoiusega

  • Mõlemal juhul teenib investor kindlaksmääratud perioodi eest fikseeritud intressi.
  • Nii riigi võlakirjade kui ka tähtajalise hoiuse avamisel makstakse investorile perioodi lõppedes tagasi algselt investeeritud summa.

Erinevus tähtajalise hoiusega

  • Tähtajalise hoiuse saab avada arvelduskontol. Võlakirjade märkimiseks ja omandamiseks on vajalik väärtpaberikonto, mis on avatud läbi Nasdaq CSD Eesti kontohalduri. Tähtajalise hoiuse katkestamisel saab tagasi hoiusumma, aga kogunenud intresse välja ei maksta.
  • Võlakirju saab osta ja müüa järelturul.
  • Võlakirjade ostmisel või müümisel järelturul enne lõpptähtpäeva võib müügi- ja ostuhind olla märkimishinnast erinev.
  • Võlakirju järelturul müües kuulub müügi päevaks kogunenud intress müüjale ja selle maksab kinni ostja. Kui ostja hoiab võlakirju intressiperioodi lõpuni, makstakse talle emitendi poolt kogu perioodi intress.

Siseriiriklik võlakirjade programm ja esimene seeria

Siseriiklik võlakirjade programm annab riigile võimaluse operatiivselt ja paindlikult emiteerida erineva lõpptähtajaga võlakirju nii kodumaistele investoritele kui ka välisinvestoritele. Käesolevat võlakirjade pakkumist loetakse siseriikliku võlakirjaprogrammi esimeseks seeriaks, mille maht on kuni 200 miljonit eurot. Pakkumise käigus emiteeritavate võlakirjade lõpptähtpäev on 16. september 2026 ning võlakirjade aastane intressimäär on 3,3%, mis makstakse investoritele välja kord aastas 16. septembril. Võlakirjad noteeritakse Nasdaq Tallinna börsil valitsuste ja keskpankade võlakirjade nimekirjas 17. septembril 2024 või sellele lähedasel kuupäeval. Eesti riigi siseriikliku võlakirjaprogrammi ja võlakirjade tingimustega on võimalik tutvuda: https://fin.ee/riigi-volakirjad/siseriiklike-volakirjade-programm-2024

Riigi võlakirjade pakkumine

Avaliku pakkumise maht

Eesti riik pakub kuni 2 000 000 võlakirja, koguväärtuses kuni 200 miljonit eurot. Käesolev pakkumine on mõeldud kõigile Eesti jaeinvestoritele ja institutsionaalsetele investoritele.

Nimiväärtus 100 eurot

Ühe riigi võlakirja nimiväärtus on 100 eurot. Märkimiseks vajalik rahasumma peab olema märkimiskorralduse esitamise hetkel vastaval investeerimiskontol.

Periood 2 aastat

Emiteeritavate võlakirjade lõpptähtpäev on 16. september 2026. See tähendab, et sel kuupäeval maksab Eesti riik võlakirja omanikule tagasi algse võlakirja nimiväärtusele vastava summa koos kogunenud intressidega. Võlakirjadega saab kaubelda ka Nasdaq Tallinna börsil.

Intress 3,3% aastas

Võlakirjainvesteeringu eest teenib investor fikseeritud intressi 3,3% aastas. Intress makstakse välja ühes osas kord aastas 16. septembril investori kontole.

Vajalik väärtpaberikonto

Pakkumises saavad osaleda ja võlakirju märkida kõik Eesti eraisikutest investorid ja ettevõtted. Võlakirjade märkimiseks on vaja Balti väärtpaberikontot. LHV Pangas on Balti väärtpaberikonto avamine tasuta.

Võlakirjade märkimine

Võlakirjade märkimine on LHV klientidele tasuta. Märkimiskorraldust on võimalik esitada läbi internetipanga. Selleks pead valima "Raha kasvatamine" → "Väärtpaberite märkimine". Vaata videoõpetust.

Noteeritud börsil

Riigivõlakirjad noteeritakse Nasdaq Tallinna börsil valitsuste ja keskpankade võlakirjade nimekirjas. Võlakirju on investoril võimalik vabalt kaubelda, st osta ja müüa reguleeritud järelturul.

Maksustamine

Eesti riik peab eraisikutele tehtavate võlakirjade intressimaksetelt kinni tulumaksu 20% (alates 01.01.2025 on tulumaksumäär 22%). Tulumaksu ei peeta kinni Eesti residendist investoritelt, kes on soetanud võlakirjad investeerimiskonto kaudu. Tulumaksukohustuse edasilükkamise avaldust on võimalik esitada https://www.lhv.ee/et/riigivolakiri-avaldus. Sellisel juhul laekuvad Eesti riigi võlakirjade intressid investori investeerimiskontole täissummas ja tulumaksukohustust on võimalik edasi lükata.

Siseriiklik võlakirjaprogramm ja pakkumisega seonduv lisainfo

Eesti riigi võlakirjade pakkumisega seonduv lisainfo on leitav: www.riigivõlakiri.ee.

Eesti riigi siseriikliku võlakirjaprogrammi ja võlakirjade tingimustega on võimalik tutvuda: https://fin.ee/riigi-volakirjad/siseriiklike-volakirjade-programm-2024

Lisainfo

Vaata LHV veebiseminari "Mida peaks teadma (riigi)võlakirjadest)?"

Tutvu avaliku pakkumise investorpresentatsiooniga ja loe lähemalt võlakirjadesse investeerimise kohta.

Vaata videost, kuidas LHV Pangas võlakirju märkida ja kuidas võlakirju osta-müüa.

Tulu võlakirjadesse investeerimisel

Riigivõlakirjade omandajale maksab Eesti riik aastase intressimääraga 3,3% intressi, mida makstake üks kord aastas tagantjärele 16. septembril. Pärast võlakirja omandamist saab väärtpaberit börsil müüa või juurde osta. Võlakirja turuhind börsil võib erineda algsest võlakirja märkimishinnast, sest turuhind kujuneb vastavalt pakkumisele ja nõudlusele. Võlakirjade müügil enne lõpptähtpäeva muutub intressitulu kauplemistuluks või -kahjuks, mis on mh oluline maksude deklareerimisel.

Eesti riigi võlakirjadest saadava tulu maksustamine

Eesti riik peab eraisikutele tehtavate võlakirjade intressimaksetelt kinni tulumaksu 20% (alates 01.01.2025 on tulumaksumäär 22%). Tulumaksu ei peeta kinni Eesti residendist investoritelt, kes on soetanud võlakirjad investeerimiskonto kaudu ja andnud sellest teada hiljemalt võlakirja intressimakse saajate nimekirja fikseerimise päevaks (record date), mis on võlakirja tingimuste kohaselt kaks tööpäeva enne intresside väljamakse kuupäeva. Nimekirja fikseerimise kuupäevad on, vastavalt võlakirja tingimustele, 12. september 2025 ja 14. september 2026 ning avaldus tuleb esitada nimetatud kuupäevadel hiljemalt kell 23:59. Investeerimiskonto avamise ja kasutamise kohta saab täpsemat infot pangast. Investeerimiskonto deklareerimise osas saab juurde lugeda Maksu- ja Tolliameti kodulehel.

Tulumaksukohustuse edasilükkamise avaldust on võimalik esitada https://www.lhv.ee/et/riigivolakiri-avaldus. Sellisel juhul laekuvad Eesti riigi võlakirjade intressid investori investeerimiskontole täissummas ja tulumaksukohustust on võimalik edasi lükata.

Pensioni investeerimiskonto (PIK) kaudu võlakirju soetanud Eesti residendist investoritelt ei peeta kinni tulumaksu. Seda põhjusel, et pensioni investeerimiskonto kaudu soetatud finantsvara ei kuulu maksustamisele vastavalt tulumaksuseaduse § 17 lg 11. Seetõttu ei ole pensioni investeerimiskonto omajatel vaja esitada tulumaksukohustuse edasilükkamise avaldust. Kauplemistulu (kasu vara võõrandamisest) või –kahju (väärtpaberi kahju) deklareeritakse tuludeklaratsioonil.

Võlakiri ehk võlakohustust tõendav väärtpaber on fikseeritud tuluga finantsinstrument. Võlakirja võib vaadata kui laenu kokkulepet, kus on kaks osapoolt: laenu võtja ehk võlakirja väljastaja ja laenu andja ehk võlakirja omandaja. Ostes Eesti riigi võlakirju annab võlakirja omandaja Eesti riigile laenu ning Eesti riigil tekib võlakirja omaniku ees kohustus maksta võlakirja omanikule fikseeritud intressi korra aastas kuni võlakirjade tähtaja lõpuni. Lisaks fikseeritud intressile peab võlakirja lõpptähtpäeval Eesti riik võlakirja omandajale tagasi maksma ka võlakirja nimiväärtusele vastava summa.

Kaasatud raha suunatakse riigieelarvesse, sealhulgas kasvanud riigikaitse- ja muude investeeringute katmiseks.

Eesti riigi võlakirjade avalik pakkumine võimaldab Eesti jaeinvestoritel märkida Eesti riigi võlakirju pakkumises toodud tingimustel. Pärast võlakirja omandamist saab Eesti riigi võlakirju Nasdaq Tallinna börsil müüa või juurde osta.

Eesti riigi võlakirja märkimine tähendab sooviavaldust Eesti riigi võlakirjade omandamiseks. Märkimise soovi saab investor esitada märkimiskorraldusena. Märkimise soovi saab investor esitada märkimiskorraldusena (vt Kuidas esitada võlakirjade märkimiskorraldus?).

Eesti riigi võlakirju saavad märkida kõik isikud, kellel on väärtpaberikonto Eestis registreeritud kontohalduri juures. Kontohaldurite nimekirja leiab Nasdaq CSD (Eesti väärtpaberite registri) kodulehelt.

Märkimiseks vajalik rahasumma peab olema märkimiskorralduse esitamise hetkel kontol ning see broneeritakse kuni võlakirjade jaotamiseni. Näiteks kui investor soovib märkida kolm võlakirja, siis peab investori kontol märkimiskorralduse esitamise hetkel olema 300 eurot.

  • Eesti riik eelistab võlakirjade jaotamisel jaeinvestoreid, kuid võlakirjade jagunemist jaeinvestorite ja institutsionaalsete investorite vahel ei ole eelnevalt kindlaks määratud. Eesti riigil on õigus eelistada Eesti investoreid välimaistele investoritele.
  • Eesti riigil on õigus määrata võlakirjade täpne jaotamine omal äranägemisel.
  • Eesti riik käsitleb institutsionaalse investorina sellist investorit, kes on loetletud prospektimääruse artikkel 2 lõike e) mõistes kutseliseks investoriks. Jaeinvestoriks loetakse investorit, kes ei ole prospektimääruse mõistes kutseline investor.

Ettevõttel või muul juriidilisel isikul on võlakirjade märkimiseks vaja LEI-koodi. Selle taotlemiseks tuleb võtta ühendust LEI-koodi teenusepakkujaga.

Juriidilised isikud saavad LEI-koodi taotleda selleks volitatud asutustelt. Nimekiri on kättesaadav juriidilise isiku ülemaailmse tunnuse sihtasutuse GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation) kodulehel.

Eesti riigi võlakirjade pakkumisega seonduv lisainfo on leitav: www.riigivõlakiri.ee.

Eesti riigi siseriikliku võlakirjaprogrammi ja võlakirjade tingimustega on võimalik tutvuda: https://fin.ee/riigi-volakirjad/siseriiklike-volakirjade-programm-2024

Märgi Eesti riigi võlakirju
ning aita tõsta Eesti riigi väärtust veelgi

Logi sisse ja märgi

Kui sa ei ole LHV klient, siis logi sisse oma internetipanka ja märgi võlakirjad seal või mine oma panga kontorisse ja palu abi nõustajalt.

Käesolev teadaanne on väärtpaberite reklaam EL-i määruse 2017/1129/EL tähenduses ning ei kujuta endast üleskutset võlakirjade märkimiseks. Enne investeerimisotsuse tegemist tutvu kindlasti Rahandusministeeriumi veebilehel riigivõlakiri.ee avaldatud võlakirjade tingimuste ja presentatsiooniga, et mõista täielikult võlakirjadesse investeerimisega seonduvaid riske ja hüvesid ning konsulteeri vajadusel asjatundjaga. Võlakirjade hind börsil võib erineda algsest võlakirja märkimishinnast ning varasem tootlus ei garanteeri tulevast tootlust. Võlakirju pakutakse avalikult üksnes Eestis.

Käesolev teadaanne ei kujuta endast pakkumist või selle osa või üleskutset osta võlakirju, samuti ei toimu võlakirjade müüki jurisdiktsioonides, kus selline pakkumine, üleskutse või müük oleks enne registreerimist, registreerimiskohustusest vabastamist või sellise jurisdiktsiooni väärtpaberiõiguse kvalifikatsiooni kohaselt ebaseaduslik.

Käesolevas teates sisalduv informatsioon ei ole mõeldud avaldamiseks, jagamiseks ega edastamiseks, osaliselt või tervikuna, otseselt või kaudselt, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Jaapanis, Hongkongis, Singapuris, Lõuna-Aafrikas ega üheski muus riigis, kus selline tegevus oleks seadusevastane. Võlakirju ei pakuta avalikult üheski nendest riikidest ning võlakirjade müüki ega pakkumist ei toimu nende jurisdiktsioonide residentidele ega isikutele, kelle suhtes on kohaldatud finantssanktsioone.

LHV on pakkumise kaaskorraldaja. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon