Finantskalender
17.09.2024 | Augusti tulemused |
---|---|
22.10.2024 | III kvartali vahearuanne |
12.11.2024 | Oktoobri tulemused |
17.12.2024 | Novembri tulemused |
Nasdaq Baltic Awards
Parimad investorsuhted
LHV Group tunnistati kahe aasta jooksul parima tulemusega börsiettevõtteks, arvestades investorsuhtluse kvaliteeti ja aktsia tootlust.
Nasdaq Baltic Awards
Aasta maaklerfirma
LHV Pank tunnistati juba kaheksandat korda parimaks maaklerfirmaks, kes panustab aktiivselt kapitalituru arendamise algatustesse.
Börsiteated
Investorkohtumised
LHV Groupi jaoks iseloomustas 2024. aasta II kvartalit jõudus laenuportfelli kasv, mis väljendus ka tugevas finantstulemuses.
AS LHV Group teenis II kvartalis 38,6 miljonit eurot puhaskasumit ehk 2,1 miljonit eurot vähem kui esimeses kvartalis (-5%), kuid 3 miljonit eurot enam kui samal ajal aasta tagasi (+8%). LHV Groupi aktsionäridele kuuluva omakapitali tootlus oli II kvartalis 25,8%.
Kvartali lõikes olid kasumlikud kõik grupi tütarettevõtted. AS LHV Pank teenis II kvartalis 34,8 miljonit eurot, LHV Bank Ltd 0,9 miljonit eurot, AS LHV Varahaldus 0,7 miljonit eurot ja AS LHV Kindlustus 0,4 miljonit eurot puhaskasumit.
Konsolideerimisgrupp teenis 2024. aasta II kvartalis netotulusid kokku 87,3 miljonit eurot ehk 2% enam kui I kvartalis ja 17% enam kui II kvartalis aasta tagasi. Kvartalituludest moodustas neto intressitulu 70,4 miljonit eurot ning 16,3 miljonit eurot neto teenustasutulu. Grupi konsolideeritud tegevuskulud ulatusid II kvartalis 37,6 miljoni euroni, mida on 6% enam kui I kvartalis ja 14% rohkem kui 2023. aasta II kvartalis.
Juuni lõpuks oli LHV Groupi konsolideeritud varade maht 7,33 miljardit eurot. Kvartaliga vähenes varade maht 40,8 miljoni euro võrra ehk 1%. Konsolideeritud laenuportfell kasvas kvartaliga 246 miljoni euro võrra 3,89 miljardi euroni (+7%; +83 miljonit eurot I kvartalis). Grupi konsolideeritud hoiused kahanesid kvartaliga 150 miljoni euro võrra 5,78 miljardi euroni (-3%; +203 miljonit eurot I kvartalis). Seejuures tavaklientide hoiused kasvasid. LHV poolt juhitud fondide koondmaht vähenes kvartaliga 11 miljoni euro võrra ja oli juuni lõpus 1,53 miljardit eurot (-1%; +21 miljonit eurot I kvartalis). Finantsvahendajatest klientidega seotud töödeldud maksete arv oli II kvartalis 18,3 miljonit makset (+3% võrreldes 17,8 miljoni maksega I kvartalis).
AS-i LHV Group 2024. aasta 6 kuu konsolideeritud netotulud moodustasid 172,7 miljonit eurot (+21% võrreldes 2023. aastaga) ning kulud kokku ulatusid 73,1 miljoni euroni (+15% võrreldes 2023. aastaga). Grupi 6 kuu konsolideeritud puhaskasumiks kujunes 79,3 miljonit eurot, mis on aastatagusega võrreldes 10,6 miljoni euro võrra ehk 15% suurem. AS LHV Pank teenis 6 kuuga 71,6 miljonit eurot puhaskasumit, LHV Bank Ltd 5,8 miljonit eurot, AS LHV Varahaldus 0,5 miljonit eurot ja AS LHV Kindlustus 0,7 miljonit eurot puhaskasumit. LHV Groupi ROE oli esimesel poolaastal 27,6%.
II kvartali lõpuks edestab LHV Group kehtivat finantsplaani puhaskasumi osas 16,2 miljoni euroga.
Kuigi majandusolukord on endiselt keeruline, püsis LHV laenuportfelli kvaliteet heal tasemel ja laenumahud kasvasid planeeritust kiiremini. Intressitulusid toetas ka kõrgemate intressimäärade püsimine. Klientide arv grupiüleselt kasvas ja tagasilööke ei esinenud ka heal tasemel aktiivsuses.
LHV Panga klientide arv suurenes 5400 võrra, aastaga on pangaklientide arv suurenenud 33 tuhande võrra ehk 8%. Klientide igapäevapanganduse teenuste kasutamisel oli aktiivsus hea. Kvartali jooksul ületas aga investeerimisvaradega klientide arv 100 000 piiri.
Jõudsalt suurenes laenumaht: jaelaenude maht kasvas kvartaliga 94 miljoni euro võrra ja ettevõtete laenude maht 100 miljoni euro võrra. Aktiivne oli kvartal kodulaenude vaates, kuna lisaks uutele laenudele tõstsid mahtu refinantseerimised. LHV turuosa kodulaenude väljastamises ulatus maikuus 24 protsendini. Fookuses olid ka hoiused. Tavaklientide hoiused kasvasid II kvartalis 137 miljoni euro võrra. Samas vähendati finantsvahendajate hoiuseid 176 miljoni euro võrra ja platvormihoiuseid 180 miljoni euro võrra.
Laenuportfelli kvaliteet tervikuna on püsinud plaanitust tugevamana ja maksetähtaja ületanud laenude osakaal on jätkuvalt madal. Ettevaatavaid allahindlusi tehti nii üksikutele klientidele kui ka mudelipõhiselt.
Investeerivatele klientidele tõime Eestis esimesena turule võlakirjadega automaatse kauplemise. Kvartali jooksul alustas pank uue tootena ka LHV osamakse pakkumist, mis võimaldab kaupmeestel pakkuda oma klientidele paindlikumaid maksevõimalusi. Mai lõpus alustasime koostöös EIFiga korteriühistutele ja väikeettevõtetele soodsate jätkusuutlikke investeeringuid kannustavate laenude pakkumist. Samuti muutus soodsamaks liising elektriautode ostmiseks. Juunis alustasime koostööd Boltiga ja Snabbiga, et pakkuda soodustusi LHV pangakaardi omanikele.
Ühendkuningriigis tegutseva LHV Banki laenuportfelli kasv, aga ka hoiuste kaasamine on hoo sisse saanud. Laenuportfell suurenes kvartaliga 52 miljoni euro võrra, heaks kiidetud, ent veel väljastamata laene on 141 miljoni euro mahus. Jaehoiuste maht kasvas kolme hoiuseplatvormi vahendusel kvartaliga 119 miljoni euro võrra. LHV Bank jätkab jaepanganduse pakkumise ettevalmistamist, aga ka pangakanalite arendamist ja brändi tuntuse edendamist. Käesoleva aasta lõppu on plaanitud uue mobiilipanga avamine klientidele. Kui juuli alguses liitus LHV Bank euro tavamaksete skeemiga, siis aasta lõpuks on plaanis ka reaalajas maksete skeemiga liitumine.
LHV Varahalduse jaoks iseloomustas II kvartalit pensionifondide hea tootlus. LHV pensionifondide M, L ja XL tootluseks kujunes kvartalis vastavalt 2,2%, 2,8% ja 2,2%. Konservatiivsemate fondide XS ja S tootlus oli 1,2% ja 1,4%. Pensionifond Indeks tõusis kvartaliga 4,7%, pensionifond Roheline langes 0,4%. Varahalduse äritulud olid sarnased eelmisele kvartalile, tegevuskulud veidi madalamad. Puhaskasum on plaanitust mõnevõrra ees tänu fondide tootlusest tingitud finantstulule. II samba mahtu mõjutasid klientide liikumised mai alguses ning II sambast väljumine. Aktiivsete, igakuiselt pensionifondi sissemakseid tegevate klientide arv oli kvartali lõpuks 118 000.
LHV Kindlustuse müügitulemused olid II kvartalis kooskõlas finantsplaaniga, toodete osas oli suurimat kasvu näha reisi- ja kodukindlustuse osas. Kindlustuse kasumlikkus on tänu tulude kasvule heal tasemel, sõlmitud lepingute preemiad on aastases võrdluses kasvanud 12%. Juuni lõpu seisuga omasid LHV Kindlustuse 168 tuhat klienti kokku 241 tuhat kehtivat kindlustuslepingut.
Poolaasta lõpu seisuga on LHV Group hästi kapitaliseeritud. II kvartalis korraldas LHV Group 300 miljoni euro mahus esimese suurema MREL võlakirjade emissiooni rahvusvahelistele turgudele. Investoritele maksti tagasi AT1 võlakirjaga kaasatud kapital mahus 20 miljonit eurot. Groupi sisemine kapitali genereerimise võime ületab laenukasvu.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar:
„LHV jaoks oli tegemist ajaloo kõige suurema laenumahtude kasvuga poolaastaga. Oleme käesoleval aastal väljastanud Eesti inimestele ja ettevõtetele uusi laene üle 770 miljoni euro. Lisaks Inglismaal väljastatud 66 miljonile eurole. See on väljendunud kogu portfelli tugevas kasvus, ainuüksi teises kvartalis kasvas LHV laenuportfell 246 miljoni euro võrra.
Majandusliku ebakindluse taustal on majanduskasvu taastamiseks ettevõtete investeerimisjulgus määrava tähtsusega. Siiski on ootuspärane vastuolude jätkumine, kus kõrvuti mõne ettevõtte finantsraskuste ja koondamisteadetega on teised järjest julgemalt investeerima hakanud, ja kus maksutõusu osaliseks vastukaaluks on langevad intressimäärad.
LHV tugev kapitaliseeritus ja hoiusebaas on ka edaspidi suunatud just selliste investeeringute toetuseks. Seejuures on oluline on ka meie investeerimispanganduse aktiivsus – LHV on korraldanud pea kõik suuremad avalikud ja suunatud rahakaasamised, lähiajal oleme korraldamas ka Eesti riigivõlakirjade pakkumist.
Head meelt teeb, et üha rohkem Eesti inimesi leiab tee investeeringutega raha kasvatamise juurde. Kui maikuus ületas LHV Panga investeerimisvaradega klientide arv 100 000 piiri, saime taas tunnistust, et meie aastakümneid kestnud töö investorkogukonna edendamiseks on läinud asja ette.“
AS-i LHV Group aruanded on saadaval aadressil: https://investor.lhv.ee/aruanded.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. Grupi ettevõtetes töötab üle 1100 inimese. LHV pangateenuseid kasutab juuni lõpu seisuga 433 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 118 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 168 000 klienti. Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
LHV jaoks oli aasta esimene kvartal tugevate tulemustega, mida mõjutasid ärimahtude plaanitust suurem kasv ja intressikeskkonna samal tasemel püsimine.
AS LHV Group teenis 2024. aasta I kvartalis 40,7 miljonit eurot puhaskasumit. AS LHV Pank teenis puhaskasumit 36,8 miljonit eurot ja LHV Bank Limited 4,9 miljonit eurot. AS-i LHV Varahaldus I kvartali puhaskahjumiks jäi 220 tuhat eurot ja AS-i LHV Kindlustus puhaskasumiks kogunes 256 tuhat eurot. Grupi aktsionäridele kuuluva omakapitali tootlus oli I kvartalis 28,5%.
Konsolideerimisgrupp teenis 2024. aasta I kvartalis 85,4 miljonit eurot tulusid ehk pea sama palju nagu eelmises kvartalis. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes suurenesid konsolideeritud tulud 25% võrra. Tuludest 68,9 miljonit eurot moodustasid neto intressitulud ning 15,5 miljonit eurot neto teenustasutulud. Konsolideerimisgrupi kulud ulatusid I kvartalis kokku 35,5 miljoni euroni ehk jäid 6% väiksemaks kui eelmises kvartalis. Aastaga suurenesid kulud 16%. Allahindlusi tehti I kvartalis kokku 2,9 miljoni euro ulatuses. Grupi konsolideeritud puhaskasum oli I kvartalis 24% suurem kui 2023. aasta viimases kvartalis ja 23% suurem kui samal ajal aasta tagasi.
Märtsi lõpu seisuga kasvas LHV Groupi konsolideeritud varade maht rekordilise 7,37 miljardi euroni (aastane kasv 21%). Kvartaliga suurenes varade maht 245 miljoni euro võrra ehk 3%. LHV Groupi konsolideeritud hoiused kavasid kvartaliga 203 miljoni euro võrra (+4%) 5,93 miljardi euroni (+22% aastases võrdluses). Konsolideeritud laenuportfell kasvas I kvartalis 83 miljoni euro võrra (+2%) 3,65 miljardi euroni (+16% aastases võrdluses). LHV poolt juhitud fondide koondmaht kasvas kvartaliga 21 miljoni euro võrra (+1%) 1,54 miljardi euroni (aastaga on fondide maht suurenenud 6% võrra). Finantsvahendajatest klientidega seotud töödeldud maksete arv oli I kvartalis 17,8 miljonit makset (+12% võrreldes 15,9 miljoni maksega IV kvartalis).
Esimest kvartalit iseloomustas positiivselt plaanitust suurem laenuportfelli ja intressitulude kasv. Kuigi klientide aktiivsus jäi üldiselt aasta algusele omaselt madalamaks, oli mõnede toodete kasutamine rekordiline. Laenuportfelli kvaliteet on püsinud oodatust tugevamal tasemel, allahindlusi tehti ettevaatavalt makromajanduse stsenaariume arvestades.
LHV Panga klientide arv kasvas kvartaliga 10 500 võrra. Klientide aktiivsus arvelduste ja pangakaartide kasutamise osas oli eelmisest kvartalist madalam, kuid kõrge näiteks kodulaenude ja ettevõtetele antavate mikrolaenude osas. Seejuures kodulaenude aktiivse refinantseerimise taustal oli märts LHV kodulaenu jaoks rekordkuu. Kvartaliga kasvas jaelaenude portfell 30 miljoni euro võrra. LHV Panga ettevõtete laenude maht suurenes I kvartalis 37 miljoni euro võrra. Laenunõudlus on kasvamas.
Endiselt on panga üldine fookus hoiuste kaasamisel. Muu hulgas tõi LHV Pank klientide jaoks turule uue kogumistoote LHV Kogumiskonto, millega on võimalik teenida 2% intressi rahalt, mida soovi korral saab kohe kasutada. LHV Panga tavaklientide hoiused kasvasid kvartaliga 121 miljoni euro võrra, finantsvahendajate hoiused 38 miljoni euro võrra, platvormidelt kaasatud hoiused vähenesid 23 miljoni euro võrra. Nõudmiseni hoiused kasvasid 37 miljoni euro võrra, samal ajal kui tähtajaliste hoiuste maht suurenes 100 miljoni euro võrra.
Kvartali jooksul lisandus LHV mobiiliäppi PIN-koodi lukust avamise võimalus, internetipanka tavainvesteeringute maksudeklaratsioonile automaatse edastuse võimalus. Kvartali lõpus lisas LHV valikusse pangateenuste eripakkumise õpetajatele. Kvartali jooksul tunnustati LHV-d nii Eesti parima teenindusega pangana uuringufirma Dive poolt kui ka Eesti parima tööandjana CV-Online’i poolt.
Ühendkuningriigis tegutsev LHV Bank on nüüdsest iseseisvalt finantseeritud, kui maksis sõsarpangale tagasi 66 miljoni eurose laenu. Ühtlasi käivitas LHV Bank edukalt hoiuste kaasamise kolmandal platvormil – Hargreaves Lansdown. Kokku on nüüdseks kaasatud hoiuseid üle 4000 hoiustajalt.
LHV Banki fookuses on laenuportfelli kasvatamine maaklerite võrgustiku kaudu ja laenuhaldurite arvu kahekordistamise esimese poolaasta jooksul. Märtsi lõpuks oli laenuportfell kasvanud 95 miljoni euroni ning krediidikomitee poolt heaks kiidetud veel 79 miljoni euro väärtuses väljastamata laene. Töös on ka jaepanganduse pakkumise arendamine koos uue kodulehe ja mobiilipangaga. Kvartali jooksul näitasid aktiivsust finantsvahendajatest kliendid, segmendi maksete mahud olid ajalooliselt kõrgeimal tasemel.
LHV Varahalduse tulemust mõjutas 4,9 miljoni euro dividendimakse emaettevõttele, millega kaasnes 800 tuhande euro suurune maksukulu. Fondide maht ning puhakasum on plaanitust veidi ees eelkõige suuremate fondide hea tootluse ning finantstulu tõttu. Varahalduse aktiivsete klientide arv kvartali jooksul veidi langes 120 tuhande kliendi tasemele. 4300 klienti teatas II samba pensioni sissemaksete suurendamise soovist.
Aktsiaturgude väga tugeva kvartali taustal kujunes LHV pensionifondide M, L ja XL kvartalitootluseks vastavalt 1,5%, 2,9% ja 2,9%. Konservatiivsemate fondide XS ja S tootluseks kujunes 1,5% ja 1,6%. Pensionifond Indeks tõusis kvartaliga 8,7%, pensionifond Roheline langes 5,3%.
LHV Kindlustus jätkas optimaalsel kasvukursil. Kvartali lõpu seisuga kaitseb LHV Kindlustus kokku 164 tuhandet klienti, kes on sõlminud kokku 233 tuhat lepingut. Kindlustuse müügimahud kasvasid kvartaliga 32%. Brutopreemiad olid I kvartalil 40% suuremad kui aasta tagasi samal ajal. Suurenenud on ka kahjujuhtumite arv, mis käib koos portfelli suurenemisega. Registreeriti 22 800 uut kahjujuhtumit, käsitlus lõpetati 22 400 juhtumi puhul.
I kvartalil jõudis lõpule Euroopa Keskpanga poolt läbi viidud varade kvaliteedi hindamine, mille LHV edukalt läbis. Märtsis toimunud aktsionäride korralisel üldkoosolekul otsustati maksta eelmise aasta eest aktsionäridele rekordiline dividend 13 senti aktsia kohta. Dividendid maksti välja 12. aprillil.
Veebruaris avalikustatud finantsplaani edestas LHV Group 3 kuu kokkuvõttes puhaskasumi osas 7,8 miljoni euro võrra. Finantsplaan püsib.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar: „LHV jaoks oli tegemist teguderohke ja tugeva kvartaliga. Eesti majandus vajab kasvu taastamiseks investeeringuid, suutsime siin laenumahtude kasvuga anda mõõduka panuse. Lisaks ettevõtete laenudele kasvasid tugevalt ka kodulaenud, samuti ettetehtud tööna Inglismaal asuva LHV Bankis otsustatud laenude maht. Seejuures on grupi tütarettevõtete laenukvaliteet püsinud heal tasemel. Kvartali jooksul avaldati ka Euroopa Keskpanga poolse mahuka varade kvaliteedi hindamise tulemused, mis näitasid LHV head kapitaliseeritust. Meie fookus on endiselt ärimahtude kasvul ning klientide aktiivsuse kasvatamisel.“
AS-i LHV Group aruanded on saadaval aadressil: https://investor.lhv.ee/aruanded.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. LHV ettevõtetes töötab üle 1090 inimese. LHV pangateenuseid kasutab märtsi lõpu seisuga 428 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 120 000 aktiivset klienti ja LHV kindlustusega on kaitstud 164 000 klienti. LHV Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
20. märtsil 2024 toimus Tallinnas Hilton Tallinn Park hotellis AS-i LHV Group (LHV Group) aktsionäride korraline üldkoosolek. Koosolekust oli võimalik osa võtta ka elektrooniliselt ja päevakorras olevate otsuste eelnõude osas hääletada eemalt, sh jälgida koosolekut videoülekande teel. Oma hääled sai koosolekul osalemiseks õigustatud aktsionär edastada ka enne koosolekut.
Aktsionäride üldkoosolekul osales kokku 2649 aktsionäri, kellele kuuluvate aktsiatega oli esindatud 187 626 109 häält, mis moodustavad 58,66% kõigist aktsiatega määratud häältest.
2498 aktsionäri, kellele kuuluvate aktsiatega oli esindatud 79 838 579 häält, andsid oma hääled enne koosoleku toimumist vastavalt koosoleku kutsega avalikustatud eelhääletamise ja elektroonilise osalemise korrale.
Üldkoosoleku kokkukutsumise teade avaldati 27. veebruaril 2024 börsi infosüsteemis ning LHV Groupi kodulehel, teade ilmus ka sama kuupäeva päevalehes Postimees.
LHV Groupi aktsionäride korraline üldkoosolek võttis vastu järgmised otsused:
1. 2023. aasta majandusaasta aruanne
Kinnitada LHV Groupi 2023. aasta majandusaasta aruanne üldkoosolekule esitatud kujul.
Poolt: 174 084 896 häält (92,78% koosolekul esindatud häältest)
Vastu: 97 040 häält (0,05% koosolekul esindatud häältest)
Erapooletud: 57 937 häält (0,03% koosolekul esindatud häältest)
Ei hääletanud: 13 386 236 (7,13% koosolekul esindatud häältest)
2. 2023. aasta majandusaasta kasumi jaotamine
2023. aasta majandusaasta LHV Groupi kui konsolideerimisgrupi emaettevõttele omistatav kasum on 140 938 tuhat eurot. Kanda reservkapitali 0 eurot. Kiita heaks juhatuse poolt esitatud kasumi jaotamise ettepanek ja maksta dividende netosummas 13 eurosenti ühe aktsia kohta. Dividendiõiguslike aktsionäride nimekiri fikseeritakse 5. aprilli 2024. aasta Nasdaq CSD arveldussüsteemi tööpäeva lõpu seisuga. Sellest tulenevalt on aktsiatega seotud õiguste muutumise päev (ex-date) 4. aprill 2024. aastal. Alates sellest kuupäevast ei ole aktsiad omandanud isik õigustatud saama dividende 2023. aasta majandusaasta eest. Dividendid makstakse aktsionäridele 12. aprillil 2024. aastal.
Poolt: 178 726 831 häält (95,26% koosolekul esindatud häältest)
Vastu: 183 773 häält (0,10% koosolekul esindatud häältest)
Erapooletud: 28 591 häält (0,02% koosolekul esindatud häältest)
Ei hääletanud: 8 686 914 häält (4,63% koosolekul esindatud häältest)
3. Dividendipoliitika
Arvestades, et dividendipoliitika on juhatusele alusdokumendiks dividendide maksmise ettepanekute ettevalmistamisel, ning tunnistades tehnilisi täpsustusi hiljutises versioonis, et järgida põhimõtet, mille kohaselt jaotatakse aktsionäridele 25% LHV Groupi maksueelsest kasumist, kinnitada nõukogu pädevust dividendipoliitika kehtestamisel ja anda juhatusele korraldus tagada, et aktsionäre teavitatakse dividendipoliitika olulistest muudatustest.
Poolt: 175 774 866 häält (93,68% koosolekul esindatud häältest)
Vastu: 262 260 häält (0,14% koosolekul esindatud häältest)
Erapooletud: 1 560 855 häält (0,83% koosolekul esindatud häältest)
Ei hääletanud: 10 028 128 häält (5,34% koosolekul esindatud häältest)
4. 2024. aasta esimese kahe kuu majandustulemused
Juhatuse esimees andis aktsionäridele ülevaate LHV Groupi 2024. aasta esimese kahe kuu majandustulemustest.
5. Ülevaade viieaastasest finantsprognoosist
Juhatuse esimees andis aktsionäridele ülevaate LHV Groupi viieaastasest finantsprognoosist.
6. Nõukogu liikme tagasikutsumine
Kutsuda LHV Groupi nõukogust tagasi Sten Tamkivi (isikukood 37803032724) alates käesoleva otsuse vastuvõtmisest.
Poolt: 173 308 406 häält (92,37% koosolekul esindatud häältest)
Vastu: 694 581 häält (0,37% koosolekul esindatud häältest)
Erapooletud: 1 116 676 häält (0,60% koosolekul esindatud häältest)
Ei hääletanud: 12 506 446 häält (6,67% koosolekul esindatud häältest)
7. Nõukogu liikme valimine
Valida LHV Groupi uueks nõukogu liikmeks Liisi Znatokov (isikukood 48311040338), kelle volitused algavad käesoleva otsuse vastuvõtmisest ja kestavad kolm aastat, s.t 20. märtsist 2024 kuni 20. märtsini 2027.
Poolt: 168 328 106 häält (89,71% koosolekul esindatud häältest)
Vastu: 454 979 häält (0,24% koosolekul esindatud häältest)
Erapooletud: 1 306 344 häält (0,70% koosolekul esindatud häältest)
Ei hääletanud: 17 536 680 häält (9,35% koosolekul esindatud häältest)
Kõigi LHV Groupi üldkoosolekule esitatud dokumentidega (mh üldkoosoleku kokkukutsumise teate, otsuste eelnõude, LHV Groupi 2023. aasta majandusaasta aruande, sh vandeaudiitori aruande, kasumi jaotamise ettepaneku, juhtide tasustamisaruande, nõukogu 2023. aasta tegevuse ja majandusaasta aruande hinnangu aruande, LHV Groupi dividendipoliitika ja uue planeeritava nõukogu liikme Liisi Znatokov resümeega) on võimalik tutvuda LHV Groupi kodulehel: https://investor.lhv.ee/uldkoosolekud/#20.03.2024. Samal veebilehel tehakse hiljemalt 7 päeva möödudes üldkoosolekust kättesaadavaks ka koosoleku protokoll.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. Grupi ettevõtetes töötab üle 1080 inimese. LHV pangateenuseid kasutab veebruari lõpu seisuga 424 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 121 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 164 000 klienti. LHV Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
AS-i LHV Group (edaspidi LHV Group) juhatus kutsub kokku aktsionäride üldkoosoleku (edaspidi üldkoosolek), mis toimub 20. märtsil 2024. aastal algusega kell 13 (Eesti aeg) Hilton Tallinn Park hotellis (Fr.R. Kreutzwaldi 23, Tallinn).
Üldkoosolekul osalemiseks õigustatud aktsionäride ring määratakse seisuga 7 (seitse) päeva enne üldkoosoleku toimumist, s.o 13. märtsil 2024. aastal, Nasdaq CSD arveldussüsteemi tööpäeva lõpu seisuga.
Vastavalt LHV Groupi nõukogu 21. veebruari 2024. aasta otsusele on üldkoosoleku päevakord järgmine ning juhatuse ja nõukogu ettepanekud päevakorrapunktide osas on toodud iga päevakorrapunkti juures alljärgnevalt, kusjuures nõukogu on teinud ettepaneku hääletada kõikides päevakorrapunktides toodud otsuseprojektide poolt:
2023. aasta majandusaasta aruanne
Kinnitada LHV Groupi 2023. aasta majandusaasta aruanne üldkoosolekule esitatud kujul.2023. aasta majandusaasta kasumi jaotamine
2023. aasta majandusaasta LHV Groupi kui konsolideerimisgrupi emaettevõttele omistatav kasum on 140 938 tuhat eurot. Kanda reservkapitali 0 eurot. Kiita heaks juhatuse poolt esitatud kasumi jaotamise ettepanek ja maksta dividende netosummas 13 eurosenti ühe aktsia kohta. Dividendiõiguslike aktsionäride nimekiri fikseeritakse 5. aprilli 2024. aasta Nasdaq CSD arveldussüsteemi tööpäeva lõpu seisuga. Sellest tulenevalt on aktsiatega seotud õiguste muutumise päev (ex-date) 4. aprill 2024. aastal. Alates sellest kuupäevast ei ole aktsiad omandanud isik õigustatud saama dividende 2023. aasta majandusaasta eest. Dividendid makstakse aktsionäridele 12. aprillil 2024. aastal.Dividendipoliitika
Arvestades, et dividendipoliitika on juhatusele alusdokumendiks dividendide maksmise ettepanekute ettevalmistamisel, ning tunnistades tehnilisi täpsustusi hiljutises versioonis, et järgida põhimõtet, mille kohaselt jaotatakse aktsionäridele 25% LHV Groupi maksueelsest kasumist, kinnitada nõukogu pädevust dividendipoliitika kehtestamisel ja anda juhatusele korraldus tagada, et aktsionäre teavitatakse dividendipoliitika olulistest muudatustest.2024. aasta esimese kahe kuu majandustulemused
Ülevaade LHV Groupi 2024. aasta esimese kahe kuu majandustulemustest.Viieaastane finantsprognoos
Ülevaade LHV Groupi viieaastasest finantsprognoosist.Nõukogu liikme tagasikutsumine
Kutsuda LHV Groupi nõukogust tagasi Sten Tamkivi (isikukood 37803032724) alates käesoleva otsuse vastuvõtmisest.Nõukogu liikme valimine
Valida LHV Groupi uueks nõukogu liikmeks Liisi Znatokov (isikukood 48311040338), kelle volitused algavad käesoleva otsuse vastuvõtmisest ja kestavad kolm aastat, s.t 20. märtsist 2024 kuni 20. märtsini 2027.
Üldkoosolekust osavõtjate registreerimine toimub koosoleku toimumispäeval, 20. märtsil 2024. aastal vahemikus kell 12–12.45. Hilisemaid registreerimise ja üldkoosolekul osalemise soove on üldkoosoleku korraldajatel õigus mitte arvesse võtta. Osalemise registreerimine tagab aktsionäri õiguste teostamise (sh elektroonilise hääletamise üldkoosoleku päevakorras olevate otsuste eelnõude osas) üldkoosoleku ajal.
Aktsionärid, kes ei saa või ei soovi üldkoosolekust osa võtta, saavad üldkoosoleku päevakorras olevate otsuse eelnõude osas hääletada enne üldkoosolekut (edaspidi eelhääletamine) perioodil üldkoosoleku kokkukutsumise teate avalikustamisest (s.t alates 27. veebruarist 2024. aastal) kuni 18. märtsini 2024. aastal kell 17, kusjuures lihtsustatud eelhääletamine veebilehe https://vote.lhv.ee (edaspidi koosoleku veebileht) vahendusel avatakse 15. märtsil 2024. aastal kell 10. Eelhääletanud aktsionär loetakse üldkoosolekul osalevaks ja talle kuuluvate aktsiatega esindatud hääled arvestatakse üldkoosoleku kvoorumi hulka.
Lihtsustatud korras eelhääletamine ning üldkoosoleku ajal oma osavõtu registreerimine ja elektrooniline hääletamine toimub koosoleku veebilehe vahendusel. Aktsionäridele, kes ei saa või ei soovi eelhääletamises osaleda ega oma kohalolekut elektrooniliselt registreerida, võimaldatakse üldkoosolekule registreerimine ja hääletamine koosoleku toimumiskohas, kui toimumispaika saabumisel on arvestatud piisava ajavaruga registreerimise läbiviimiseks. Üldkoosoleku päevakorras olevate otsuse eelnõude osas on võimalik eelhääletada ka tavakorras kasutades eelhääletussedelit, mis on kättesaadav LHV Groupi veebilehel https://investor.lhv.ee/ (edaspidi investorleht).
Aktsionäril, kelle õigusi teostab üldkoosolekul esindaja, tuleb tagada enne üldkoosoleku toimumist LHV Groupile tema esindusõigust tõendava(te) dokumendi(tide) kirjalikus vormis esitamine e-posti aadressile group@lhv.ee või tööpäeviti ajavahemikus kell 9–17 LHV Groupi asukohta Tartu mnt 2, Tallinn 10145, 1. korrusel hiljemalt 19. märtsil 2024. aastal kell 17. Kõik võõrkeeles esitatavad dokumendid peavad olema ingliskeelsed või tõlgitud inglise keelde vandetõlgi või vandetõlgiga võrdsustatud ametiisiku poolt, kinnitatud ja legaliseeritud või apostillitud, kui kohalduvates õigusaktides ei ole ette nähtud teisiti. Samaks tähtajaks tuleb LHV Groupile teada anda ka antud volituse tagasivõtmisest. LHV Group palub arvestada, et koosoleku veebilehe vahendusel saab aktsionäri õigusi teostada isik, kellel on õigus aktsionäri üksinda esindada. Esindajakontode omanikele, kes soovivad hääletada otsuse eelnõu osas muus proportsioonis, kui vastavale aktsionärile kuuluvate häälte koguarvuga ehk jaotada ühe otsuse eelnõu osas vastavale aktsionärile kuuluvaid hääli osaliselt mitme etteantud valikuvariandi vahel, on koosoleku veebilehel võimaldatud osaline hääletamine. Osalise häälte arvuga hääletamist võimaldavad ka investorlehel avalikustatud eelhääletussedelid.
Eelhääletamise ning üldkoosoleku ajal elektroonilise hääletamise teel edastatud häälte lugemisel võetakse arvesse ainult hääled, mille puhul on järgitud eelhääletamise ja elektroonilise osalemise korda, millega saab tutvuda investorlehel.
Aktsionärid saavad eemal viibides üldkoosoleku videoülekannet jälgida ja sõna võtta veebilehel https://investor.lhv.ee/uldkoosolek/. Juurdepääs videoülekandele ei vaja autentimist ega registreerimist. Juhised ülekande jälgimiseks ja küsimuste esitamiseks on leitavad investorlehel.
Aktsionäril on kuni üldkoosoleku toimumise päevani (k.a) võimalik investorlehel tutvuda kõigi üldkoosolekule esitatavate dokumentidega (mh üldkoosoleku kokkukutsumise teate, otsuste eelnõude, LHV Groupi 2023. aasta majandusaasta aruande, sh vandeaudiitori aruande, kasumi jaotamise ettepanekuga, juhtide tasustamisaruande, nõukogu 2023. aasta tegevuse ja majandusaasta aruande hinnangu aruande ja uue planeeritava nõukogu liikme Liisi Znatokov resümeega). Samas on leitavad ka eelhääletamise ja elektroonilise osalemise kord, videoülekande jälgimise juhised, hääletussedelid tavakorras eelhääletamiseks ning volitused üldkoosolekul esindaja määramiseks.
Aktsionär saab enne korralist üldkoosolekut küsimusi koosoleku päevakorrapunktide kohta esitada LHV Groupi e-posti aadressil group@lhv.ee selliselt, et need on LHV Groupi poolt kätte saadud hiljemalt 1 (üks) tööpäev enne üldkoosoleku toimumist, mitte hiljem kui 19. märtsil 2024 kell 13.
Aktsionäril on õigus korralisel üldkoosolekul saada juhatuselt teavet, nõuda täiendavate küsimuste päevakorda võtmist ning esitada päevakorrapunkti kohta otsuse eelnõu. LHV Group juhindub nende õiguste teostamise korra ja tähtaja osas äriseadustiku §-s 287, § 293 lg-s 2 ja § 2931 lg-s 4 sätestatust ning palub vastavad avaldused esitada e-posti aadressile group@lhv.ee või LHV Groupi asukohta Tartu mnt 2, Tallinn 10145.
Hiljemalt seitsme 7 (päeva) möödumisel üldkoosolekust tehakse üldkoosoleku protokoll aktsionäridele kättesaadavaks investorlehel.
Lugupidamisega
Madis Toomsalu
AS LHV Group juhatuse esimees
Värske 2024. aasta finantsplaani järgi vastab LHV langevatele intressituludele käesoleval aastal ärimahtude, teenustasutulude ja efektiivsuse kasvatamisega. Prognoositavad allahindlused ja intressikulud toovad siiski eelmise aasta rekordkasumiga võrreldes tagasihoidlikuma puhaskasumi.
Võtmenäitajad | FP2024 | 2023 | ∆ |
---|---|---|---|
Maksude-eelne kasum | 142,1 | 164,6 | -14% |
Puhaskasum | 120,1 | 140,9 | -15% |
Hoiused | 6674 | 5731 | 16% |
Laenud | 4037 | 3562 | 13% |
Fondide maht | 1668 | 1519 | 10% |
Finantsvahendajatega seotud maksete arv (mln tk) | 62 | 47 | 32% |
Kulu/tulu suhe | 46,4% | 43,3% | +3,2 pp |
ROE* (tulumaksueelne; omanike osa) | 24,0% | 34,1% | -10,1 pp |
ROE* (puhaskasumilt; omanike osa) | 20,3% | 29,2% | -8,9 pp |
Kapitali adekvaatsus | 22,5% | 21,9% | +0,6 pp |
*Arvutatud perioodi kuu lõpu keskmiste omakapitali mahtude alusel
Ärimahud toodud miljonites eurodes
Finantsplaan näeb käesolevaks aastaks ette LHV ärimahtude olulist kasvu. Konsolideeritud hoiuste maht kasvab plaani järgi 943 miljoni euro võrra ehk 16% 6,67 miljardi euroni. Oluline osa kasvust peaks tulema jaeklientide hoiustest, nii Eestis kui ka Ühendkuningriigis.
LHV prognoosib konsolideeritud laenuportfelli suurenemist käesoleval aastal 476 miljoni euro võrra, mis tähistaks 13% kasvu ja aasta lõpuks 4,04 miljardi eurost portfellimahtu. Kasvust peaks tulema 151 miljonit eurot Eesti ettevõtete panganduse laenude kasvu arvelt ja 105 miljonit eurot jaelaenude kasvust. Ühendkuningriigis on laenuportfelli kasvuks plaanitud 220 miljonit eurot. Ühtlasi prognoosib finantsplaan laenukahjude kasvu ja allahindluste suurenemist ettevaatavalt 23,4 miljoni euroni.
Finantsvahendajate maksete arv jätkab ka sel aastal kiiret kasvu 32% võrra 62 miljoni makseni.
LHV Bank Limitedil on plaanis käesoleval aastal liituda otse euromaksete süsteemiga ja alustada eraklientidele arveldusteenuste pakkumisega Ühendkuningriigi turul.
LHV juhitud fondide maht kasvab finantsplaanis tänavu 10% 1,67 miljardi euroni ehk 149 miljoni euro võrra. Prognoos ei sisalda pensionifondidelt edukustasu teenimist.
LHV Kindlustuse brutopreemiad kasvavad 2024. aastal 15% 36 miljoni euroni. Plaanis on suurendada kindlustuse portfelli, et optimeerida tulubaasi ja vähendada portfelli volatiilsust, ning parandada kõiki finantsnäitajaid.
Kokkuvõtvalt näeb finantsplaan 2024. aastaks ette AS-i LHV Group konsolideerimisgrupi tulude minimaalset vähenemist 309,1 miljoni euroni, mille põhjuseks peamiselt intressimäärade langusest tingituna netointressitulude 6% vähenemine, kuna netoteenustasutuludele prognoositakse 27% kasvu. Kulude kasvuks plaanitakse 7% kasvu 143,6 miljoni euroni. Grupi puhaskasumiks prognoosib ettevõte selleks aastaks 120,1 miljonit eurot, mis tähendab 15% langust eelmise, rekordaastaga võrreldes.
LHV Groupi omakapitali tootluse suhtarv ROE jääb 2024. aastal 20,3% tasemele ning kulu/tulu suhteks prognoosib ettevõte 46,4%. Kasumlikkust mõjutavad oluliselt suurenenud kapitalinõuete täitmiseks emiteeritud instrumentidega kaasnev intressikulu, neto teenustasutulu kasv ning laenude allahindlused tulenevalt majanduskeskkonnast ja krediidiportfelli kasvust.
LHV dividendipoliitika püsib, kuid 2024. aasta finantsplaanis on arvestatud grupi juhatuse ettepanekuga nõukogule maksta 2023. aasta eest dividendideks 35% aktsionäridele kuuluvast maksude eelsest kasumist koos sisalduva tulumaksuga. See tähendab 0,13 eurot dividendi aktsia kohta.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar:
"Majanduse kehvemaid väljavaateid on võimalik parandada investeeringutega. Soovime anda siin oma panuse ning jätkata Eesti majanduse ühe suurima finantseerijana. Ühendkuningriigis oleme pangana alles alustanud, kuid juba käesolevaks aastaks ootame Eestiga võrreldes sama suurt laenumahtude kasvu. Kahel turul kokku soovime 2024. aastal laenumahtusid kasvatada 476 miljoni euro võrra. Ärimahtude kasvu ootame ka oma teistelt põhiäridelt – makseteenused, pensionifondid ja kindlustusteenused. Samuti prognoosime teenustasutulude kasvu klientide aktiivsuse suurenemisest.
Intressimäärade üldise languse taustal ootame 2024. aastal LHV intressitulude langust. Viitajaga kasvanud intressikuludele soovime vastata efektiivsuse suurendamisega ning kulude distsipliiniga. Meie kapitalitasemed püsivad tugevana, kuid peamine fookus on laenutegevuseks vajaliku finantseeringu kaasamisel, eelkõige hoiuste näol.
Pikaajaliselt defineerime end jätkuvalt kasvuettevõttena. Järgmise viie aasta ärimahtude kasvuks oleme laenude puhul planeerinud 3,8 miljardit, hoiuste puhul 5,2 miljardit ja fondide puhul 1,2 miljardit eurot. Seejuures ootame LHV Bankilt kolm korda kiiremat kasvu, kui saavutasime 2009. aastal LHV Pangaga alustades esimese viie aasta jooksul.
Pikaajalise plaani peamisteks märksõnadeks on klientide grupiülene suurem aktiivsus ning tehisaru laiapõhjaline kasutuselevõtt. Tehisaru kasutamiseks on paljudes valdkondades juba täna märkimisväärseid võimalusi ning plaanime neid võimalusi nii otsida kui kasutada. See peab hoidma meid efektiivse ja tulemuslikuna ka eesootavatel aastatel."
Finantsprognoos 2024–2028
AS LHV Group avalikustab järgmise viie aasta finantsprognoosi. Prognoosi koostamisel on eeldustena arvestatud, et esialgu Eestis jätkub majanduslangus, kuid majanduskasv taastub alates 2025. aastast, hinnakasv aeglustub, samas määramatus püsib. Eeldatud on baas-intressimäärade olulist langust kuni 2025. aasta keskpaigani ja seejärel stabiliseerumist. Samuti on eeldatud, et LHV dividendipoliitika püsib, v.a 2024. aastal tehtav ühekordne suurem dividendimakse, ning Varahalduse teenib alates 2026. aastast edukustasu.
Võtmenäitajad | FP2024 | FP2025 | FP2026 | FP2027 | FP2028 |
---|---|---|---|---|---|
Maksude-eelne kasum | 142,1 | 163,6 | 183,0 | 228,0 | 293,9 |
Puhaskasum | 120,1 | 132,3 | 147,5 | 183,0 | 233,8 |
Hoiused | 6674 | 7681 | 8723 | 9747 | 10902 |
Laenud | 4037 | 4755 | 5610 | 6510 | 7375 |
Fondide maht | 1668 | 1900 | 2160 | 2432 | 2716 |
Finantsvahendajatega seotud maksete arv (mln tk) | 62 | 73 | 87 | 103 | 123 |
Kulu/tulu suhe | 46,4% | 45,4% | 44,7% | 41,1% | 36,8% |
ROE (tulumaksueelne; omanike osa) | 24,0% | 24,8% | 24,9% | 27,2% | 30,6% |
ROE* (puhaskasumilt; omanike osa) | 20,3% | 20,0% | 20,0% | 21,8% | 24,2% |
Kapitali adekvaatsus | 22,5% | 22,0% | 21,5% | 21,7% | 22,6% |
*Arvutatud perioodi kuu lõpu keskmiste omakapitali mahtude alusel
Ärimahud toodud miljonites eurodes
Pikaajalise prognoosi järgi LHV kõik olulised ärimahud järgmise viie aasta jooksul kasvavad. Hoiuste maht suureneb 1,9 korda 10,90 miljardi euroni, samal ajal kui laenude maht kahekordistub 7,38 miljardi euroni ning fondide maht suureneb 1,8 korda 2,72 miljardi euroni.
Rõhuga efektiivsusel on plaanis tulusid kasvatada kuludest kiiremini. Tuludele prognoosib ettevõte 10% aastakasvu, samal ajal kui kulud kasvavad keskmiselt 6% aastas. Tulude poolt on mõjutamas Ühendkuningriigi panga tulude suurenev osatähtsus. Kulude kasv saab tulenema peamiselt tööjõukulude ja IT kulude kasvust. Majanduskeskkonna muutustest ja krediidiportfelli mahu kasvust tulenevalt arvestatakse prognoosis ka allahindluste kasvuga.
Prognoosi kohaselt jõuab LHV konsolideeritud puhaskasum 11% keskmise aastakasvuga 2028. aastaks ligi 233,8 miljoni euroni. Kõikidel aastatel on plaanis omakapitali tootluse 20% eesmärgi saavutamine. Grupi kulu/tulu suhe jätkab järgmisel 5 aastal vähenemist.
LHV Group muudab 2024. aasta finantsplaani juhul, kui muutub tõenäoliseks planeeritava puhaskasumi üle 10% erinevus finantsplaanist. Viie aasta prognoosi uuendab ettevõte 2025. aasta alguses.
AS-i LHV Group aruanded on saadaval aadressil: https://investor.lhv.ee/aruanded.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. LHV ettevõtetes töötab üle 1060 inimese. LHV pangateenuseid kasutab detsembri lõpu seisuga 417 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 123 000 aktiivset klienti ja LHV kindlustusega on kaitstud 161 000 klienti. LHV Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
AS LHV Group teenis rekordiliste ärimahtudega 2023. aastal konsolideeritud puhaskasumina 140,9 miljonit eurot. Nii aasta viimasel kvartalil kui ka aasta lõikes olid kasumlikud kõik grupi tütarettevõtted.
LHV Groupi 2023. aasta netotuludeks kujunes 310,5 miljonit eurot ehk 79% rohkem kui aasta varem. Neto intressitulud kasvasid 253,8 miljoni euroni (+97%) ja neto teenustasutulud 54,1 miljoni euroni (+21%). Möödunud aasta konsolideeritud kulud ulatusid kokku 134,3 miljoni euroni (+50%). LHV Groupi 2023. aasta konsolideeritud puhaskasum 140,9 miljonit eurot oli 79,5 miljonit eurot suurem kui 2022. aastal (+129%).
Tütarettevõtetest AS LHV Pank teenis 2023. aastal 141,4 miljonit eurot puhaskasumit, UK Bank Limited 5,3 miljonit eurot, AS LHV Varahaldus 1,7 miljonit eurot ning AS LHV Kindlustus 12 kuu peale kokku 305 tuhat eurot puhaskasumit.
2023. aasta lõpu seisuga oli LHV Groupi konsolideeritud varade maht rekordiline 7,13 miljardit eurot, kasvades aastaga 16% ehk 990 miljoni euro võrra. IV kvartalis kasvas varade maht 8%.
Grupi konsolideeritud hoiused kasvasid aastaga 830 miljoni euro võrra 5,73 miljardi euroni (+17%). IV kvartalis kasvasid hoiused 415 miljoni euro võrra ehk +8%, kasv tulenes tähtajalistest hoiustest, kuna nõudmiseni hoiuste tase jäi samaks. Seejuures kaasati hoiuseplatvormide kaudu 151 miljonit eurot.
LHV konsolideeritud laenuportfell kasvas 2023. aastal 353 miljoni euro võrra 3,56 miljardi euroni (+11%). IV kvartalis kasvas laenuportfell 6% ehk 186 miljoni euro võrra. Ettevõtete laenud kasvasid 137 miljonit eurot ning jaelaenud 49 miljoni euro võrra.
LHV poolt juhitud fondide koondmaht suurenes 187 miljoni euro võrra 1,52 miljardi euroni (+14%). Aasta viimane kvartal panustas kasvu 68 miljoni euroga (+5%).
Finantsvahendajatest klientidega seotud töödeldud maksete arv oli 2023. aastal 49,5 miljonit makset (+89% võrreldes 26,1 miljoni maksega 2022. aastal). IV kvartalis tehti selliseid makseid 15,9 miljonit ehk viiendiku võrra rohkem kui III kvartalis.
2023. aasta IV kvartalis oli AS-i LHV Group konsolideeritud puhaskasum 32,8 miljonit eurot. See on 6,7 miljoni euro võrra väiksem kui III kvartalis (-17%) ja ületas möödunud aasta IV kvartali tulemust 35%. AS LHV Pank teenis IV kvartalis puhaskasumit 33,6 miljonit eurot, AS LHV Varahaldus 0,5 miljonit eurot ja AS LHV Kindlustus 0,4 miljonit eurot. LHV Bank Limited teenis aasta viimasel kvartalil 3,0 miljonit eurot puhaskasumit. Grupi aktsionäridele kuuluva omakapitali tootlus oli IV kvartalis 24,5%.
Grupi konsolideeritud tulud kasvasid IV kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga 5% 85,7 miljoni euroni. Neto intressitulusid teeniti 67,7 miljonit eurot ja neto teenustasutulusid 16,3 miljonit eurot. Konsolideeritud tegevuskulud olid IV kvartalis 37,9 miljonit eurot ehk 15% suuremad kui III kvartalis.
Aasta lõpu tulemused olid LHV jaoks klientide aktiivsuse toel tugevad, kuid langev majandus ja nõrgenev kindlustunne suunasid konservatiivsusele. Endiselt domineerivad intressitulud, kuid üha rohkem tuleb arvestada kasvavate intressikuludega, samas näitab kasvu ka teenustasutulu. Aasta lõpuks täitis LHV finantsplaani väikese varuga.
LHV Panga klientide arv kasvas IV kvartalis enam kui 10 000 võrra 417 tuhande kliendini. Aastaga suurenes panga klientide arv 39 500 võrra ehk enam kui 10%. Klientide aktiivsus igapäevapanganduse osas jäi heale tasemele, laenunõudlus on mõnevõrra kasvamas. Kliendid kasutasid aktiivselt investeerimisteenuseid. Pank laiendas kvartali lõpus soodsat pakkumist energiatõhusatele kodudele. LHV Pank valiti CVKeskus.ee uuringus Eesti ihaldusväärseimaks tööandjaks.
Panga üldises fookuses oli hoiuste kaasamine – tavaklientide hoiused kasvasid aasta viimase kolme kuuga 153 miljoni euro võrra. Kliendid eelistavad järjest rohkem tähtajalisi hoiuseid, mille osakaal on kasvanud kolmandikuni kõigist hoiustest. Finantsvahendajate hoiuste osas jätkus volatiilsus.
2023. aasta jooksul finantseeris LHV Pank väljastatud laenudega Eesti majandust kokku 1,49 miljardi euroga. Sellest 321 miljonit eurot väljastati eraklientidele ja 1169 miljonit eurot ettevõtetele. Laenude väljastamine on jätkunud kergelt kasvavas tempos, aga klientide otsustusprotsessid on pikenenud. Laenuportfelli kvaliteet püsib plaanitust tugevamana, kuid makromajanduse trendide tõttu suurendas pank ettevaatavatavalt allahindlusi – IV kvartalis tehti neid summas 9,6 miljonit eurot. Intressitulule lisaks teenis pank neljandas kvartalis varasemast rohkem teenustasutulusid, mida toetasid paar suuremat investeerimispanganduse tehingut.
Varahalduse jaoks iseloomustas aasta lõppu pensionifondide mahu kasv, mida toetas tugev kvartal aktsiaturgudel. LHV pensionifondide M, L ja XL tootluseks kujunes kvartalis vastavalt 2,8%, 2,2% ja 2,8%. Konservatiivsemate fondide XS ja S tootlus oli 3,7% ja 3,6%. Pensionifond Indeks tõusis 5,0%, pensionifond Roheline aga langes 0,9%.
LHV turuosa pensionifondide mahu järgi oli aasta lõpus ligikaudu 30%, klientide arvu järgi 24%. Aktiivsete klientide arv IV kvartalis oluliselt ei muutunud. Varahalduse fondide maht, finantstulu ja kasum jäid finantsplaanile alla oodatust tagasihoidlikumate tootluste tõttu. Kulusid kasvatasid viimases kvartalis arendused ning valmistumine seadusemuudatuseks, mis võimaldab pensionikogujatel suunata II sambasse senisest suuremaid sissemakseid. Alates 1. jaanuarist alustas LHV koos teiste fondihalduritega võimaluse tutvustamist ja avalduste vastuvõttu.
LHV Kindlustuse jaoks lõppes aasta stabiilse kasvu ja kasumlikkusega kvartaliga. Ettevõtte tulud jätkasid kasvutrendis ja kooskõlas finantsplaaniga, samal ajal kui brutopreemiad jäid plaanitule veidi alla. IV kvartali lõpu seisuga omasid kliendid 229 000 kehtivat kindlustuslepingut, kvartali jooksul registreeriti 19 300 uut kahjujuhtumit. Kindlustus täitis plaani, lõpetades aasta kokkuvõttes kasumiga.
LHV Bank Limited jätkas ärimahtude kasvatamist, käivitades edukalt hoiuste kaasamise hoiuseplatvormide kaudu, tõstes hoiuste mahu 239 miljoni euroni, ning suurendades laenuportfelli 79 miljoni euroni. Ühtlasi olid Banking Services segmendi maksete mahud kvartali lõikes ajalooliselt kõrgeimal tasemel. Kuivõrd Ühendkuningriigi pank on nüüd iseseisvalt rahastatud, tagastas Bank LHV Pangale varasemalt saadud laenu summas 71 miljonit eurot. Nii intressi- kui ka teenustasutulude kasv oli aasta lõpus planeeritust kiirem. Arendustegevustest alustas Bank ettevalmistustega mobiilipanga turule toomiseks ning tugevdas meeskonda mitme olulise valdkonna juhiga. Võrreldes finantsplaaniga olid Banki kulud suuremad palgakuludest ning ühekordsetest IT- ja juriidilistest kuludest tulenevalt.
LHV Groupi aastaseks kulu/tulu suhteks kujunes hea 43,3%, omakapitali tootluseks 29,0%. Grupi likviidsus ja kapitaliseeritus püsivad tugevad, kuid arvestades makromajanduslikku olukorda, on tähelepaneliku jälgimise all. IV kvartalis emiteeris LHV Group 100 miljoni euro eest MREL võlakirju. 2024. aasta finantsplaani ja viieaastase prognoosi avalikustab LHV Group 13. veebruaril.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar:
"2023. aastal läks LHV-l hästi. Kasvavad ärimahud ja tõusvad intressimäärad on tulemusi tugevdanud, kuid üldine majanduslangus on teinud planeerimise keeruliseks. Intressimäärad on tsüklilised ning väga kiirele tõusule võib järgneda kiire langus. Hea tulemuse saavutamine on nõudnud tugevat pühendumist ning olulisi strateegilisi otsuseid. Viimase 12 kuu jooksul on lisaks igapäevastele tegemistele nõudnud meilt eraldi tähelepanu edukas LHV Banki käivitamine Ühendkuningriigis, kindlustusäri kasvatamine ja üleminek Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla. Kavatseme ambitsioonikate eesmärkidega ja strateegiliste tegevustega jätkata, et meie äritegevus püsiks efektiivne ja jätkusuutlik ka järgnevatel aastatel. Suur osa efektiivsuse suurendamisest peitub tehnoloogilise võimekuse suurendamises, millele oleme nii lõppenud kvartalil kui ka edaspidiseks pannud olulise rõhu. Läheme 2024. aastale vastu tugevana ja meile omase enesekindlusega. Häid tulemusi saavutame tugevate eelduste najal – rahulolevad töötajad, kliendid ja aktsionärid."
AS-i LHV Group aruanded on saadaval aadressil: https://investor.lhv.ee/aruanded.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. LHV ettevõtetes töötab üle 1060 inimese. LHV pangateenuseid kasutab detsembri lõpu seisuga 417 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 123 000 aktiivset klienti ja LHV kindlustusega on kaitstud 161 000 klienti. LHV Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
AS LHV Group teenis käesoleva aasta III kvartalis 39,5 miljonit eurot puhaskasumit. AS LHV Pank teenis puhaskasumit 36,0 miljonit eurot, LHV Bank Limited 3,2 miljonit eurot, AS LHV Varahaldus 0,6 miljonit eurot ja AS LHV Kindlustus 0,3 miljonit eurot. Grupi aktsionäridele kuuluva omakapitali tootlus oli III kvartalis 31,6%.
Grupp teenis 2023. aasta III kvartalis konsolideeritult 81,5 miljonit eurot tulusid ehk 9% rohkem kui eelmises kvartalis. Tuludest 68,1 miljonit eurot moodustasid neto intressitulud ning 13,6 miljonit eurot neto teenustasutulud. Konsolideerimisgrupi tegevuskulud olid III kvartalis 32,8 miljonit eurot ehk 1% vähem kui II kvartalis. Kvartali puhaskasum oli 3,8 miljonit eurot suurem kui eelmisel kvartalil (+11%) ja ületas möödunud aasta sama perioodi tulemust 3,7 korda.
Septembri lõpu seisuga oli LHV Groupi konsolideeritud varade maht 6,59 miljardit eurot. Kvartaliga suurenes varade maht 284 miljoni euro võrra ehk 5%. Grupi konsolideeritud hoiused kasvasid kvartaliga 254 miljoni euro võrra 5,32 miljardi euroni (+5%; +195 miljonit eurot II kvartalis). Konsolideeritud laenuportfell kasvas kvartaliga 122 miljoni euro võrra 3,38 miljardi euroni (+4%; +104 miljonit eurot II kv). LHV poolt juhitud fondide koondmaht vähenes III kvartalis 13 miljoni euro võrra 1,45 miljardi euroni (-1%; +14 miljonit eurot II kvartalis). Finantsvahendajatest klientidega seotud töödeldud maksete arv oli III kvartalis 13,2 miljonit makset (+18% võrreldes 11,2 miljoni maksega II kvartalis).
AS-i LHV Group 2023. aasta 9 kuu konsolideeritud netotuludeks kogunes 224,8 miljonit eurot (+92% võrreldes 2022. aastaga) ning kulud kokku olid 96,5 miljonit eurot (+54%). Grupi 9 kuu konsolideeritud puhaskasum oli seega 108,2 miljonit eurot ehk 71,1 miljonit eurot (+191%) rohkem kui aasta tagasi. AS LHV Pank teenis 9 kuuga 107,8 miljonit eurot puhaskasumit, UK Bank Limited 2,2 miljonit eurot puhaskasumit, AS LHV Varahaldus 1,1 miljonit eurot puhaskasumit ja AS LHV Kindlustus 0,1 miljonit eurot puhaskahjumit. LHV Groupi omakapitali tootlus oli 9 kuuga 30,8%. Septembri alguses avalikustatud finantsplaani edestas LHV 9 kuu kokkuvõttes puhaskasumi osas 4,0 miljoni euro võrra.
Ootuspäraselt tugevat kvartalit LHV jaoks iseloomustas Eesti äride kasumlik tegevus, kapitalikaasamised ning äri arendamine Ühendkuningriigis. Kvartali jooksul uuendati LHV finantsplaani, suurendades kasumi eesmärki käesolevaks aastaks 29%. Septembris korraldas LHV Group allutatud võlakirjade avaliku pakkumise, millega kaasas 35 miljonit eurot teise taseme omavahendeid. Pakkumises osales rekordiliselt 16 255 investorit, pakkumine märgiti üle 16-kordselt.
Endiselt ebaselges majanduskeskkonnas õnnestus klientide arvu kasvatada ja paranemas on ka klientide aktiivsus. Fookuses on olnud hoiused: klientide liikumine nõudmiseni hoiustamiselt tähtajalisele hoiustamisele jätkus. III kvartali jooksul vähenesid nõudmiseni hoiused 191 miljoni euro võrra, samal ajal kui tähtajalised hoiused kasvasid 445 miljoni euro võrra, sellest 142 miljonit kaasati hoiuseplatvormide kaudu. Tavaklientide hoiused kasvasid kvartaliga 79 miljoni euro võrra.
Laenuportfelli kvaliteet on püsinud heal tasemel, vaatamata väikesest muutusest eraklientide väikelaenuportfellis, kus on märgata viivituste kasvu. Grupi laenuportfelli kasv on olnud ootuspärane.
Kvartaliga suurenes LHV Panga pangaklientide arv 6600 võrra 407 tuhande kliendini. Klientide aktiivsus arveldusteenuste ja kaardikasutuse osas jäi heale tasemele. LHV Panga laenuportfell kasvas 176 miljoni euro võrra, millest 83 miljonit eurot väljastati LHV Bankile ning 95 miljonit eurot klientidele, mis omakorda jaotus võrdselt jae- ja ettevõtete panganduse vahel. Laenunõudluses on märgata mõningast kasvu stabiilsema perioodi järel. Algas uus õppelaenu periood, õppelaenu võeti eelmisest aastast aktiivsemalt. Septembris kuulutas tööandja brändingu agentuur Instar LHV Panga nii Eesti tudengite kui ka kogenud töötajate jaoks kõige atraktiivsemaks tööandjaks.
Augustis viidi LHV Panga Ühendkuningriigi filiaali äritegevus edukalt üle LHV Banki. Sellega liikusid uude panka klientide naelamaksete teenindamine, liidestused naelamaksete süsteemidega ja nende maksete teenindamisega seotud lepingud. Senine ÜK filiaal on sulgemisel. LHV Bank võttis kasutusele uue IT-süsteemi ja vahetas välja laenusüsteemi.
Lisaks laenuportfelli kasvatamisele 61 miljoni euroni, alustas LHV Bank hoiuste kaasamist Ühendkuningriigi turult Raisini hoiuseplatvormi kaudu. Käimas on liitumised teiste platvormidega. Finantsvahendajate (Banking Services) segmendi ärimahud olid III kvartalis rekordilised, uutes sektorites tegutsevate ettevõtete kasvu arvelt. Tugevad tulemused kajastuvad plaanitut edestavas kasumlikkuses. III kvartalis suurendas LHV Group LHV Banki aktsiakapitali 12 miljoni euro võrra.
Pensionifondide turul olid III kvartalis LHV aktiivselt juhitud fondid kõige parema tootlusega. LHV fondide kasvu vedasid võlakirjad, erakapital ning energeetikale panustavad aktsiapositsioonid, samal ajal kui suuremad aktsiaturud olid miinuses.
LHV Varahalduse hallatavate fondide mahu languse põhjus seisnes septembri alguses tehtud väljamaksetes ning loodetust tagasihoidlikumas tootluses. III samba varad kvartaliga kasvasid. Aktiivsete pensioniklientide arv vähenes kvartaliga 4000 võrra seoses septembris II pensionisambast lahkunud klientidega. Varahalduse kasumi kasvu on toetanud plaanitust madalam kulubaas.
LHV Kindlustuse netotulud jätkasid kasvavas trendis, kulud jäid kooskõlla finantsplaaniga. III kvartalis brutopreemiad vähenesid. Kvartali jooksul registreeriti 15 300 uut kahjujuhtumit, käsitlus lõpetati 17 600 juhtumi puhul. Kvartali lõpu seisuga omasid kliendid 228 000 kehtivat kindlustuslepingut. Kindlustusega kaitstud klientide arv kasvas 160 tuhande kliendini.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar:
„Kolmanda kvartali lõpus toimunud rekordiline võlakirjapakkumine andis tunnistust, et investorite usk meie tegemistesse on jätkunud. LHV kapitaliseeritus on hea ja see võimaldab meil jätkata laenutegevusega nii Eestis kui ka Ühendkuningriigis. Meie tulubaas Eestis on laiapõhjaline, kuid peamiselt on tulemusi aidanud kasvatada intressitulu. Järjest enam on ka kasvamas ka intressikulud, mistõttu grupi efektiivsus on tulevase finantsplaneerimise üks peamisi märksõnu. Heameelt teeb Ühendkuningriigi panga käekäik. Meie laenuportfell ja maksete mahud on taas kasvamas ning teeme ettevalmistusi hoiuste kaasamiseks.“
AS-i LHV Group aruanded on saadaval aadressil: https://investor.lhv.ee/aruanded.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on Eestis LHV Pank, LHV Varahaldus ja LHV Kindlustus ning LHV Bank Ühendkuningriigis. Grupi ettevõtetes töötab üle 1020 inimese. LHV pangateenuseid kasutab septembri lõpu seisuga üle 407 000 kliendi, LHV hallatavatel pensionifondidel on 125 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 160 000 klienti. LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele.
AS LHV Group (edaspidi LHV) kuulutab käesolevaga välja LHV allutatud võlakirjade avaliku pakkumise. Pakkumine viiakse läbi Finantsinspektsiooni poolt 11. septembril 2023 registreeritud prospekti alusel, mis on avalikustatud käesoleva teadaande kuupäeval LHV ja Finantsinspektsiooni veebikülgedel. Allutatud võlakirju pakutakse avalikult ainult Eestis.
Tegemist on uue võlakirjaprogrammi raames korraldatava esimese emissiooniga mahus kuni 25 miljonit eurot, võimalusega suurendada mahtu 35 miljoni euroni. Kokku on uue võlakirjaprogrammi alusel võimalik kaasata kuni 200 miljonit eurot.
Pakkumise peamised tingimused
Pakkumise raames pakub LHV kuni 25 000 allutatud võlakirja „EUR 10.50 LHV Group allutatud võlakiri 23-2033“ nimiväärtusega 1000 EUR, lunastamistähtajaga 29.09.2033 ning kvartaalselt makstava fikseeritud intressimääraga 10,5% aastas. Võlakirjade ülemärkimise korral on LHV-l õigus suurendada pakkumise mahtu kuni 10 000 täiendava võlakirja võrra, mille tulemusena võib pakutavate võlakirjade koguarv suureneda kuni 35 000 võlakirjani. Allutatud võlakirju pakutakse hinnaga 1000 eurot ühe võlakirja kohta. Allutatud võlakirjad lastakse välja dematerialiseeritud kujul ja registreeritakse Nasdaq CSD SE-s ISIN koodi EE3300003573 all.
Võlakirjade märkimisperiood algab 12. septembril 2023 kell 10 ja lõpeb 26. septembril 2023 kell 16. Pakkumine on suunatud Eesti jae- ja institutsionaalsetele investoritele.
Allutatud võlakirjade näol on tegemist LHV tagamata võlakohustusega investori ees. Võlakirjade allutatus tähendab, et LHV likvideerimise või pankroti korral muutuvad kõik allutatud võlakirjadest tulenevad nõuded sissenõutavaks ja rahuldatakse alles pärast kõigi allutamata tunnustatud nõuete täielikku rahuldamist vastavalt kohalduvatele õigusaktidele. Muuhulgas tuleb allutatud võlakirjade puhul arvestada kohustuste ja nõudeõiguste teisendamise riskiga (bail-in risk).
Pakkumise ajakava
12.09.2023 kell 10.00 | Allutatud võlakirjade märkimisperioodi algus |
26.09.2023 kell 16.00 | Allutatud võlakirjade märkimisperioodi lõpp |
27.09.2023 või sellele lähedane kuupäev | Allutatud võlakirjade jaotamistulemuste avalikustamine |
29.09.2023 või sellele lähedane kuupäev | Allutatud võlakirjade ülekandmine investorite väärtpaberikontodele |
02.10.2023 või sellele lähedane kuupäev | Eeldatav allutatud võlakirjade noteerimine ja kauplemise algus Nasdaq Tallinn AS-i poolt korraldataval reguleeritud turul (Nasdaq Tallinna Börsi Balti võlakirjade nimekirjas) |
Märkimiskorralduste esitamine
Allutatud võlakirjade märkimiseks esitab investor märkimisperioodi jooksul oma Nasdaq CSD SE juures avatud väärtpaberikonto haldurile märkimiskorralduse kontohalduri poolt aktsepteeritavas vormis ja kooskõlas prospekti ja pakkumise tingimustega. Märkimiskorraldus tuleb esitada kontohaldurile märkimisperioodi lõpuks. Investor võib märkimiskorraldus esitamiseks kasutada mis tahes meetodit, mida tema kontohaldur pakub (nt füüsiliselt halduri klienditeeninduskontoris, interneti teel või muul moel). Märkimiskorraldus edastatakse Nasdaq CSD SE-le.
Allutatud võlakirjade noteerimine ja kauplemisele võtmine
LHV plaanib esitada Nasdaq Tallinn AS-ile taotluse LHV allutatud võlakirjade noteerimiseks ja kauplemisele võtmiseks Nasdaq Tallinna börsi Balti võlakirjade nimekirjas. Eeldatav noteerimise ja kauplemisele võtmise kuupäev on 2. oktoober 2023 või sellele lähedane kuupäev.
Kuigi LHV teeb kõik jõupingutused allutatud võlakirjade noteerimiseks ja kauplemisele võtmiseks, ei saa LHV allutatud võlakirjade noteerimist ja kauplemisele võtmist tagada.
Prospekti ja võlakirja tingimuste kättesaadavus
Prospekt on avalikustatud ning elektroonilises vormis kättesaadav LHV veebilehel aadressil https://investor.lhv.ee ja Finantsinspektsiooni veebilehel aadressil https://www.fi.ee. Lisaks eelnevale on avalikustatud ka prospekti tõlge eesti keelde, mis on koos prospektiga kättesaadav nii LHV veebileheküljel aadressil https://investor.lhv.ee kui ka Nasdaq Tallinna Börsi infosüsteemi kaudu. LHV allutatud võlakirjade tingimused ja esimese pakkumise lõplikud tingimused koos prospekti kokkuvõttega ning eestikeelsete tõlgetega on avalikustatud ning need on elektroonilises vormis kättesaadavad LHV veebilehel aadressil https://investor.lhv.ee.
Enne LHV allutatud võlakirjadesse investeerimist palume tutvuda prospekti, võlakirjatingimustega ja esimese pakkumise lõplike tingimustega tervikuna ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. Grupi ettevõtetes töötab üle 990 inimese. LHV pangateenuseid kasutab augusti lõpu seisuga 403 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 127 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 160 000 klienti. Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele.
Oluline teave:
Käesolev teave on väärtpaberite reklaam EL-i määruse 2017/1129/EL tähenduses ning ei kujuta endast AS-i LHV Group võlakirjade pakkumist ega üleskutset võlakirjade märkimiseks ega omandamiseks. Võlakirjade pakkumine tehakse võlakirjade avaliku pakkumise väljakuulutamise päeval avalikustatud prospekti, mis on heaks kiidetud Finantsinspektsiooni poolt, selle tingimuste ja esimese emissiooni lõplike tingimuste alusel. Prospekt on kättesaadav Finantsinspektsiooni ja AS-i LHV Group kodulehtedel aadressidel vastavalt fi.ee ja investor.lhv.ee, viimasel on lisaks leitavad ka viidatud tingimused ja prospekti kokkuvõte. Investorid peaksid enne investeerimisotsuse tegemist tutvuma prospektis, selle tingimustes ja esimese emissiooni lõplikes tingimustes avaldatud informatsiooniga, et mõista kõiki investeeringuga seotud asjaolusid. Finantsinspektsiooni poolt prospekti heakskiitmine ei ole käsitletav AS-ile LHV Group ega pakutavatele väärtpaberitele heakskiidu andmisena. Võlakirju pakutakse avalikult üksnes Eesti Vabariigis.
Seoses parema krediidiportfelli kvaliteedi ja prognoositust kõrgemate baasintresside määradega on AS-i LHV Group finantstulemused käesoleval aastal ületanud veebruaris avalikustatud finantsplaani ning seetõttu avaldab ettevõte uuendatud 2023. aasta finantsplaani.
Uuendatud finantsplaanis on võetud arvesse tegelikke majandustulemusi ning arvestatud laenude ja hoiuste intressimäärade edasist aeglast tõusu. Kuigi hetkel püsib krediidiportfelli kvaliteet heal tasemel, on makromajanduslik olukord keeruline ning finantsplaanis on ettevaatavalt arvestatud provisjonide moodustamisega. Käesoleva aasta plaanis ei ole eeldatud Varahalduse edukustasu.
Võtmenäitajad | 2022 | Uus FP 2023 | Aastane muutus | Varasem FP 2023 | Võrdlus varasema plaaniga |
---|---|---|---|---|---|
Finantstulemused, tuh eurot | |||||
Tulud kokku | 173 543 | 299 714 | 126 171 | 270 443 | 29 271 |
Kulud kokku | 89 638 | 128 866 | 39 228 | 118 690 | 10 176 |
Laenude allahindlus | 8 052 | 8 221 | 169 | 24 589 | -16 368 |
Maksude eelne kasum | 75 853 | 162 627 | 86 774 | 127 164 | 35 462 |
Puhaskasum | 61 432 | 140 039 | 78 606 | 108 233 | 31 805 |
Ärimahud, mln eurot | |||||
Hoiused | 4 901 | 5 608 | 707 | 5 653 | -45 |
Laenud | 3 209 | 3 506 | 297 | 3 428 | 78 |
Fondide maht | 1 332 | 1 544 | 212 | 1 570 | -27 |
Finantsvahendajate maksete arv (mln tk) | 26 | 41 | 14 | 34 | 7 |
Suhtarvud | |||||
Kulu/tulu suhe | 51,7% | 43,0% | -8,7 pp | 43,9% | 0,9 pp |
ROE | 16,5% | 29,1% | 12,6 pp | 23,3% | 5,8 pp |
Kogu kapitali adekvaatsus | 21,7% | 21,2% | 0,5 pp | 21,5% | -0,3 pp |
Võrreldes veebruaris avaldatud plaaniga on uuendatud 2023. aasta finantsplaanis 14% kõrgem prognoositud intressitulu, kuid 4% madalam teenustasutulu. Tulude suurem kasv tuleneb suurematest ärimahtudest, kõrgemast intressimäärast ja madalama intressimääraga ettefinantseerimisest. Teenustasutulu on samas mõjutatud investeerimisvaldkonna tulu madalamast tasemest.
Kulude prognoosi on tõstetud 9% võrra, ent laenude allahindluseid vähendatud 67% võrreldes varasema prognoosiga. See iseloomustab konkreetselt 2023. aasta lõpuni prognoositavaid tasemeid ega indikeeri pikaajaliste allahindluste määrasid. Krediidiportfelli kvaliteet on olnud väga tugev ning laenukahjumite tase ebaloomulikult madal. Sellele on osaliselt kaasa aidanud kõrge hinnatõus, mis on viimaste kuude jooksul järsult vähenenud. Tegevuskulusid mõjutavad oluliselt tõusnud hoiuste tagatisfondi maksemäär ja ostetud teenuste kulu. Edaspidi ootame ka intressikulude kasvu, nii hoiuste kulude jätkuvast kasvust kui ka varasemalt emiteerinud pikaajaliste võlakirjade refinantseerimisest.
Uuendatud finantsplaanis prognoositakse 29% suuremat puhaskasumit ja 5,8 protsendipunkti võrra suuremat puhaskasumil põhinevat omakapitali tootlust.
Grupi ettevõtete ärimahud jäävad suuresti varasema plaaniga samale tasemele. Suurem erinevus on vaid Ühendkuningriigi suurema laenuportfelli ja finantsvahendajate kasvanud maksete hulga poolest.
LHV Groupi juhatuse esimehe Madis Toomsalu kommentaar:
„Pärast kümmet aastat kestnud keskpankade nullintressimäärade poliitikat on finantsturud liikunud tagasi oma ajaloolise keskmise poole ja rahal on, piltlikult väljendades, tekkinud taas hind. Ehkki pikaajalisest anomaaliast eemaldumine ei ole lihtne, on see aluseks optimaalsemale ja jätkusuutlikumale majandusstruktuurile.
LHV on vastuolulises majandusolukorras suutnud äri kasvatada ning kuivõrd tõusvate intressimäärade tsüklis on varade tulu kasvanud kohustuste kulust kiiremini, on tulemused senist finantsplaani edestamas. Langevate intressimäärade korral oleks tulemus vastupidine. Eesti majanduses tehtavad investeeringud on paljuski finantseeritud pankade poolt. Vähearendatud kapitaliturud ei ole pakkunud piisavat konkurentsi. Seetõttu on kriitiliselt oluline tugevate ja hästi kapitaliseeritud pankade olemasolu.
LHV plaanib suunata teenitava kasumi tagasi laenumahtude kasvuks. Seejuures muude kapitaliinstrumentide kaudu turult vahendeid juurde kaasates. LHV kapital võimendub majanduses koos ettevõtja omafinantseeringuga kuni kümnekordseks lõppinvesteeringuks või veel suuremaks kodulaenuportfelliks.
LHV tulemusi mõjutab kõige enam grupis oleva kahe panga käekäik. Hiljuti eraldasime Ühendkuningriigi äri LHV Pangast ja viisime finantsvahendajatest klientide teenindamise LHV Banki. Lisaks on uuendatud plaanis suurendatud Ühendkuningriigi laenude mahtu, kuna senine aastaeesmärk on täitumas juba septembris. Käesoleval aastal on oodata kõigi LHV Groupi oluliste tütarettevõtete kasumisse jõudmist, kuna ka LHV Kindlustuse tulubaas on ärimahtude suurenemise toel kasvamas ja tegevus kasumlik.”
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank Limited. Grupi ettevõtetes töötab üle 970 inimese. LHV pangateenuseid kasutab juuli lõpu seisuga 404 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 127 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 161 000 klienti. Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele.
Eesti Finantsinspektsioon on 2022. aastal toimunud kontrolli tulemusel leitud puudustega seoses teinud AS-ile LHV Pank ettekirjutuse ja väärteo korras 900 000 euro suuruse trahvi. LHV Pank nõustub järelevalve tähelepanekutega.
Finantsinspektsioon viis LHV Pangas läbi kohapealse kontrolli ja hindas finantsvahendajate äriliini kontrollsüsteemi nõuetelevastavust. Järelevalve tuvastas puudusi rahapesu ja terrorismi rahastamise riskide hindamises ja juhtimises, nagu ka lahendustes uute klientidega suhete alustamisel ja kliendisuhte jälgimisel, et veatult täita kõiki pangale seatud hoolsusmeetmeid. Järelevalve tähelepanekutest tuli välja ressursipuudus ja ka vajakajäämisi teatud kohustuste täitmises.
LHV Panga juhatuse esimehe Kadri Kiiseli sõnul tegeles LHV finantsvahendajate äriliini riskikontrolli süsteemi tõhustamisega juba enne kõnealuse kontrolli algust. Järelevalve 22 tähelepanekust on suures osas tänaseks puudused kõrvaldatud. Töö jätkub aasta lõpuni.
"Riskikontrolli arendamine on panga jaoks pidev töö ja olnud fookuses samaaegselt finantsvahendajate ärisuuna kasvatamisega. Suhtume järelevalve tähelepanekute lahendamisse kohase prioriteetsuse ning pühendumusega. Muu hulgas oleme juba tänaseks viinud sisse muudatused riskide hindamisse ja juhtimisse ning suurendanud märgatavalt hoolsusmeetmetega tegelevat meeskonda. Kontrolli tulemused näitasid, et järelevalve ootused on kõrgel tasemel ning leidub vajadus viidatud protsesside ja protseduuride täiendamise järele, et veelgi põhjalikumalt tunda nii kliente kui ka nende lõppklientide tegevust," kommenteeris Kiisel.
LHV Group on suurim kodumaine finantskontsern ja kapitali pakkuja Eestis. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank, LHV Varahaldus, LHV Kindlustus ja LHV Bank. Grupi ettevõtetes töötab üle 970 inimese. LHV pangateenuseid kasutab juuli lõpu seisuga 404 000 klienti, LHV hallatavatel pensionifondidel on 127 000 aktiivset klienti ja LHV Kindlustusega on kaitstud 161 000 klienti. Groupi tütarettevõte LHV Bank omab Ühendkuningriigi pangalitsentsi ning pakub pangateenuseid rahvusvahelistele finantstehnoloogia ettevõtetele ja laenusid väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele.